Sosyal Zeka: Kişiler Arası İletişim

Sosyal zekâ başarılı bir şekilde ilişkiler kurabilme ve sosyal çevrelerde rol alabilme yeteneğidir. Kişinin sosyal çevresi ile ilişkilerinde kullandığı zekâ bölümüdür. Sosyal zekanın kullanılabilme düzeyi kişinin toplum içindeki statüsünü belirlemede rol oynar. Sosyal Zekâ insanlarla birlikte çalışabilme, Sözel – Bedensel Zeka dilini etkili bir biçimde kullanarak çok farklı karakterlere sahip insanlarla kolaylıkla iletişim kurabilme, insanları yönetebilme, onlarla uyumlu çalışabilme ve insanları ikna edebilme becerisidir. Özgüven ve kendine dair anlayıştan gelir ve bu da diğerleri ile olgun bir şekilde iletişim kurmayı sağlar. Kişilerarası ilişkiler fiziksel ve psikolojik iyi oluşumuzun temelini oluşturur. Derin ve güçlü sosyal ilişkilerimizin olması bağışıklık sistemimizin güçlü olmasına yardımcı olur.

Sosyal zekanın kapsamında, sosyal beceriler, etkili dinleme becerileri, empati kurma, atılganlık, iletişimi başlatma ve sürdürme, sosyal uyum, insanları okuma, sosyal farkındalık ve öz-farkındalık gibi beceriler vardır. Bu becerilere sahip kişiler yeni ilişkiler başlatmada ve bunları sürdürmede oldukça başarılıdırlar. Bu başarılarıda, onlara yaşamlarında önemli bir avantaj sağlar. Çünkü işte, ailede, arkadaşlar arasında ve daha pek çok yaşam alanında iletişim kurmak zorundayız.

Sosyal zekanın düzeyi herkeste aynı olmamaktadır. Kimisinde matematik zekâ, kimisinde görsel zekâ daha ağır basar. Sosyal zekâ aslında herkeste var olan bir olgudur. Bu zekâ bölümü bazen doğuştan bazen çevre ile bazen de kişinin çabaları ile geliştirilebilmektedir.

Sosyal zekası üstün olan bireyler İnsanları anlama, değerlendirme ve onların karakter ve kişiliklerini çözebilme de yetenekli olan kişilerin sosyal zekası yüksek bireyler olduğu görülmektedir. Zekâları çok pratik çalıştığı için akıl yürütmede iyidirler. Çevresindeki insanları çok iyi tanıyabildiği için onların hislerini, duyguları anlama ve onlarla kolaylıkla yakınlık kurma becerileri yüksektir.

 

Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

You may also like...

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish