Pozitif Duyguları Çoğaltmak

Pozitif duygular keyif veren ya da iyi hissettiren duygulardır ve bu duygular güç toplamamızı ve değerli hissetmemizi sağlar. Sizi mutluluğa götürürler. Hissettiklerimizle baş edebilmemizin önemli bir bölümü duygularımızın ne olduğunu anlamak ve onları fark etmekten geçer. Duygularımızın farkında değilsek duygusal durumumuzla iletişimde olmamız zorlaşır. Sadece kızgın, memnun, üzgün, şaşırmış olmaktan başka daha birçok duygusal durum vardır ve bu durumlara bir isim verebilmiş olmak onları tanımlamamız gerektiğinde bize yardımcı olur.

Her şeyin yolunda olduğu zamanlar, olumlu duygusal deneyimlerimizi çoğaltmak için bir fırsattır. Minnet duymak, bunu yapmanın yollarından biridir. Hayatınızdaki size sunulmuş olanları düşünün ve sahip olduğunuz bütün güzel şeyleri takdir edin.
Stres ve zorluklar içindeyken bile olumlu bir anlam ve değer bulabilmeyi öğrenmek de içinde bulunduğumuz duygusal durumu değiştirmemize yardımcı olmaktadır. Olaylara, olumlu bir bakış açısından bakarak değerlendirin. Bunun size sunabileceği olumlu tarafları bulmaya çalışın. Olumlu duygulara açık olmayı öğrenmek, bu duyguları düzenleyebilmemiz için önemli bir anahtardır. Geçmişte yaşadığınız sizi gururlandıran başarılarınıza odaklanın ve anı yaşayın. Pozitif duygularınızdan alabileceğiniz en fazla memnuniyeti alabilmek adına yapabileceğiniz her şeyi deneyin. Bu şekilde olumsuz bir şey olduğunda daha kolay toparlanabildiğinizi ve daha pozitif hissettiğinizi göreceksiniz.

Pozitif duygular bize mümkün görünen seçenekleri sınırlandırmaktan ziyade düşünce ve eylem için zihnimizde yeni yollar açar. O anda, daha yaratıcı olmamıza ve kutunun dışını da düşünmemize yardımcı olur. Pozitif duygular hissettiğimizde yeni deneyimlere daha açık oluruz, diğer insanlarla iletişime geçerken daha rahat oluruz ve eski problemlere alternatif çözüm yolları buluruz. Pozitif duygular beynimizi dopamin ve serotonin ile doldulur, bu kimyasallar yalnızca bizim daha iyi hissetmemizi sağlamaz aynı zamanda beynimiz daha yüksek seviyelerde fonksiyonel hale gelir. Bütün olarak bakıldığında , düşünce-eylem davranış dağarcığımızı genişletir ve sonuç kısa-dönemli yaratıcılık, problem-çözümleme yeteneği ve dikkat olarak karşımıza çıkar.

Tüm bunların bizim için faydası, uzun dönemde bizi daha iyiye götürmesidir. Zamanla, pozitif duygular yeni arkadaşlık ilişkileri kurmamıza, yeni yetenekler geliştirmemize ve yeni bilgiler edinmemize olanak sağlar. Bu ‘kaynaklar’ duygularımızdan daha uzun sürelidir bu sebepten dolayıdır ki, pozitif duygular hayatımızı yavaşça değiştirirler. Bu değişim bir gecede olmaz. Sürekli bir takviye ve fedakarlık ister, beyin sadece yavaşça değiştirilebilir.

Klinik Psikolog
Merve Cansu Çavuş

You may also like...

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish