Pozitif Düşünmenin Gücü

Yapılan araştırmalar pozitif düşünen insanların daha huzurlu ve sağlıklı olduklarını ortaya koymuştur. Pozitif düşünmek bireyin psikolojisine ve motivasyonuna da iyi gelen bir eylemdir.

Pozitif düşünmek, olması gerektiği şekilde yapılırsa, sizi ruh hali değişimlerine  karşı korur. Depresyonun olası birçok nedeni vardır. Ancak özgüven yetersizliği, değersizlik veya yetersizlik hissi depresyonun başlıca nedenleri arasındadır. Pozitif düşünmenin ise motive edici, cesaret veren ve zihni belli bir alana yoğunlaştıran etkileri vardır.

Eğer olumsuz düşünceler ve inançlar bilinöaltınızda derinlere kadar inmisse birçok olumlu düşünceniz ve hissiniz arka planda kalır. Siz bu durumun farkında olamayabilirsiniz. Bu nedenle birçok insanda pozitif düşünce gücü yeteri kadar işe yaramaz. Beyninizde yer eden olumsuz düşünceler o kadar fazladır ki pozitif düşünceleriniz üste çıkmaz ve olumsuz düşüncelere karşı pasif durumda kalır.

Olumlu düşünme, yaşamın parlak yanına odaklanan ve olumlu sonuçlar bekleyen zihinsel ve duygusal bir tutumdur. Olumlu düşünen birey, mutluluğu, sağlığı ve başarıyı öngörür ve herhangi bir engel ve zorluğun üstesinden gelebileceğine inanır.

Pozitif Düşünce Önerileri

Zihni pozitife doğru çevirmek için, iç tutum ve düşünceler bir gecede değişmez bu nedenle, bazı iç egzersizlere ihtiyaç vardır. Düşüncelerinizin gücü, hayatınızı her zaman şekillendirir. Bu şekillendirme genellikle bilinçaltında gerçekleşir, ancak süreci bilinçli hale getirmek de mümkündür.

– Hayal gücünüzü olumlu ve pozitif durumları görselleştirmek için kullanın.

– İç diyaloglarınızda veya başkalarıyla konuşurken olumlu sözcükler kullanmaya dikkat edin.

– Gülümseyin. Gülümsemek olumlu düşünceye yardımcı olur.

– Aklınıza olumsuz bir düşünce girdiğinde, onu hemen olumlu bir düşünce ile değiştirmeye çalışın.

– Olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelerle değiştirirken zorluklarla karşılaşırsanız, vazgeçmeyin, yalnızca zihninizdeki yararlı, iyi ve mutlu düşüncelerle ilgilenmeye devam edin.

– Değişikliklerin gerçekleşmesi biraz zaman alabilir, ancak sonunda değişecektir.

Klinik Psikolog

Merve Cansu Çavuş

 

You may also like...

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish