Online (Uzaktan) Eğitimin Avantajları

Uzaktan eğitim, zaman ve mekandan bağımsız olarak öğrenme ve öğretme faaliyetlerinin yürütüldüğü bir eğitim sistemi olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel olarak öğrenci ve öğretmenlerin aynı mekanda olmasını gerektirmeyen ve bir internet ortamında eş zamanlı olarak, ses, grafik, bilgisayar, CD, kitap, dergi gibi araçların yardımıyla ders işledikleri öğrenim şeklidir. Özellikle son yıllarda artan teknolojik gelişmeler, yurtdışında ya da bulundukları şehrin dışında bir üniversitede eğitim almak isteyenler ve kariyer meraklılarının gözde sistemleri arasında yer almaktadır.

Eğitimde her zaman bütün bireylere fırsat eşitliğini sunmaktadır. Çalışıyor olmak, evlilik, çocuk sahibi olmak ya da diğer nedenler uzaktan eğitime engel bir durum değildir.

Eğitim süreklilik isteyen bir süreç olmakla birlikte özellikle bilginin değişim hızının bir ivme kazandığı dikkate alındığında uzaktan eğitime neden gereksinim duyulduğu daha belirgin bir biçimde ortaya konulmaktadır. Uzaktan Eğitimin avantajlarına baktığımız aman birçok yönden bireye kazanım sağladığı durumlar söz konusudur.

1.Zaman ve Mekan Avantajı

Günümüz şartları ile zaman ve mekan sorunu yaşanabilmektedir. Uzaktan eğitim bağımsız olduğu için bölgesel ve coğrafi engelleri de ortadan kaldırmaktadır . Kullanıcılar istedikleri yerden eğitim alabilmekte, böylece sınıf zamanına bağlı kalmadan ve kendi öğrenme hızlarında çalışabilmektedirler. Özellikle tam zamanlı ya da part-time çalışanların, geleneksel eğitim şartlarında eğitim alabilecek zamanı olmayanların ve çalışırken kariyer anlamında kendini geliştirmek adına tercih ettiği uzaktan eğitimin avantajları içerisinde en önemli etkenlerden biri zaman kavramıdır.

2.Maliyet Avantajı

Uzaktan eğitim denilince ilk akla gelenlerden biride maliyettir. Geleneksel eğitimle karşılaştırıldığında uzaktan eğitim fiyatları daha hesaplıdır.

Uzaktan eğitim alırken;

  • Ulaşım için herhangi bir harcama yapmazsınız,
  • Evinizin rahatlığında veya gittiğiniz her yerde kolayca ders çalışabilirsiniz,
  • Yemek ve konaklama gibi ek giderleriniz olmaz

2.Yaşam Boyu Öğrenim

İster 20 yaşında bir üniversite öğrencisi ol, istersen de 90 yaşında öğrenciliğe ve öğrenmeye iştahı olan birisi olun, online eğitim almak için yaş sınırı bulunmamaktadır.

Online eğitim kullanıcılarına yaşam boyu öğrenme imkânı vermektedir. İnsanlar bir yandan kariyerlerine devam ederken bir yandan da ilgi duydukları alanda kendilerini geliştirebilir.

3.Kariyer Avantajı

Uzaktan üniversite eğitimi için daha çok çalışan profesyonellerin tercih ettiği bir sistem dersek yanlış olmaz. Öğrenci, özellikle MBA, pazarlama, insan kaynakları ve IT programları için dünyanın birçok ülkesindeki uzaktan üniversite eğitimi veren kurumlara kayıt olup başarılarını belgelendirerek, kariyer yarışında bir adım öne geçme fırsatı bulur.

Uzaktan eğitimin yaygınlaştığı günümüz dünyasında, işverenler artık öğrencinin bir üniversitede örgün öğretime katılıp katılmadığına bakmaksızın diploma, yabancı dil seviyesi ve çeşitli mesleki yeterlilik sertifikalarını temel alır. Bu nedenle gelişen teknoloji ve büyüyen iş sahalarına göre kendinizi geliştirirken kariyer rekabetinde üst seviyelere adım atmak için bir yandan da uzaktan eğitimin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle alacağınız uluslararası diplomalar sizin için önemli bir fırsat olmanın yanında bilgisayar ve programlar konusunda ilerlemiş olmanız, internette sürekli yenilikleri takip etmeniz ve global olarak farklı kitlelerle etkileşime geçme yeteneğiniz işverenlerin gözünde olumlu bir etki yaratacaktır.

4.Teknoloji Avantajı

Yüzyılın getirdiği teknolojik imkanlar internette verilen eğitimde aktif olarak kullanılabilmektedir. Bireyler bilgisayar ile görsel ders materyalleri gibi araçları ücretsiz olarak kullanabilmektedir.  Öğrenciler eğitim alacakları kurumların siteleri ve online platformları üzerinden diğer öğrencilerle iletişime geçebilir.

Uzaktan eğitimin avantajları içinde en önemli kısmın, örgün eğitimde alınan derslerle paralellik göstermesi ile içerik ve zorluk açısından aynı olduğunu söylemekte fayda var. Öğrenciler internet üzerinden dersleri canlı olarak seyredebildiği gibi bazı eğitim programlarında eş zamanlı öğretim elemanına yazılı ve sözlü olarak sorularını yöneltebilir. Bu nedenle internetin ve bilgisayarın temel alınarak uygulandığı uzaktan eğitimin avantajları açısından teknolojinin olmazsa olmaz bir kavram olduğunu söylemek gerekir.

Sonuç

Örgün eğitim ve uzaktan eğitim arasında karar vermekte zorluk çekiyorsanız aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz:

– Disiplinliyim ve kendi kendimi motive edebiliyorum.

– Kendi kendimi öğrenmeye istekli hale getirebilirim.

– İnterneti rahatlıkla kullanıyorum ve günlük e-postalarımı kontrol ediyorum.

– Evimde/İşyerimde İnternet ortamına bağlı bir bilgisayarım var.

– Geleneksel sınıf ortamına devam edecek vaktim yok.

– Yaşadığım şehirde almak istediğim eğitimi veren kurum yok.

– İstediğim program uzaktan eğitimle ya da çevrimiçi eğitimle verilmektedir.

– Ders çalışmak için her gün yaklaşık 1 saat zaman ayırabilirim.  Eğer bu durumlar size uygunsa uzaktan eğitimin faydalarından yararlanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Sonuç olarak online eğitim birçok farklı eğitim amaçları için kullanılabilir. Online eğitim son yıllarda büyük bir ivme kat etmiş ve bu ivmenin devam etmesi beklenmektedir. Hem teknik hem de eğitim açısından iyi tasarlanmış bir online eğitim programı öğrencilerine çok verimli olacağı açıktır. Her yeni teknolojik gelişme toplumsal yaşamımızın her alanında birçok değişiklik meydana getirmektedir. Doğal olarak eğitim de bu değişikliklerden etkilenmektedir. Elbette artan nüfus ve eğitim düzeyinde artış ise buna etken olabileceğini düşünebilirsek uzaktan eğitimde zaman içerisinde kaçınılmaz olacaktır. Gelmiş olduğumuz bu noktada, gelecekte online eğitimlerin yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olacağını söylemek pek de yanlış olmaz.

 

 

 

You may also like...

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish