Nasıl Daha Mutlu Olabiliriz?

Olumlu duyguları geliştirmek için neler yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, araştırmacılar mutluluğu artırmak için kullanabileceğimiz çok sayıda strateji olduğunu bulmuşlardır. Bir çoğumuz mutluluğun dış etkenlere bağlı olduğunu düşünme eğiliminde olmamıza rağmen, olumlu duyguları arttırmak için hepimizin kullanabileceği stratejiler vardır – içinde bulunduğumuz şartlardan bağımsız olarak. Psikolog ve mutluluk uzmanı olarak Sonja Lyubomirsky’nin yazdığı gibi; İnsanlar iki koşul karşılandığında daha mutlu olabilir: birincisi, daha mutlu olmaya çalışmak için motive olduklarında ve ikincisi de mutluluğu artırmak için etkili stratejiler verildiğinde.

Bugün, mutluluğu artırmak için iki temel stratejiyi paylaşacağım: başkalarına yardım etmek ve şükretmek. Neden bu iki strateji? Bu iki şey özellikle etkili olabilir, çünkü mutluluğun kilit bir bileşeni olan sosyal bağları oluşturmamıza yardımcı oluyorlar.

  1. Başkalarına yardım edin : Araştırmacılar, başkalarına yardım ettiğimizde hayatlarımızın daha iyi ve anlamlı olduğunu bulmuşlardır. Örneğin, bir çalışmada, başkalarına yardım etmek için daha fazla zaman harcayan katılımcılar, aynı zamanda yaşamlarının onlar için daha anlamlı olduğunu hissettiklerini rapor ettiler (başka bir deyişle, eudaimonik mutluluk düzeylerinin daha yüksek olduğunu). Araştırmacılar, küçük bir nezaket davranışının bile – örneğin bir başkasına beş dolar harcamak – mutluluk duygularını arttırdıkları bulunmuştur. Başka bir deyişle, bir başkasına yardım etmek için zaman ayırmak aslında kendi mutluluğunuzu da artırabilir.
  2. Şükran pratiği yapın : Katılımcıların minnettar oldukları şeyler hakkında yazdıkları araştırma çalışmalarında, araştırmacılar şükran hakkında yazdıkları katılımcıların daha mutlu ve daha iyimser olduklarını gözlemlemişlerdir. Peki ya şükran neden bu kadar faydalıdır? Bir olasılık, ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmasıdır: Minnettar hissettiğimiz zaman yakın ilişkilerimizi inşa etmek ve güçlendirmek için motive oluruz. Sadece bir yıl boyunca her gün için minnettar hissettiği bir şeyi belgelendirdikten sonra 365 Minnettarlık projesine başlamak için ilham alan Hailey Bartholomew’i ele alalım. Hailey, “Beynimi yeniden programladığım için minnettar olduğum bir şeyin her gün bir fotoğrafını çekiyorum. Hayatımdaki iyiliği görmek ve kutlamak sadece ruhsal ve fiziksel olarak iyi hissetmemi değil, aynı zamanda başkaları ile olan ilişkilerimi de geliştirdi. ”

Özet olarak, araştırmalar gösteriyor ki; olumlu duygular sadece hoş durumlardan ibaret değildir. Örneğin, bizi daha yaratıcı ve daha sağlıklı hale getirebilirler. Bizi en mutlu eden nedir? Araştırmacılar, bizi mutlu edebileceğini düşündüğümüz şeyin – maddi zenginlik – diğerleriyle kurduğumuz ilişkiler kadar önemli olmadığını keşfettiler. Eğer daha mutlu olmak istiyorsak, bunu yapmamızın en iyi yollarından biri, başkalarına yardım etmek için zaman ayırmak ve hayatımızdaki insanlara kendimizi hatırlatmak gibi başkalarıyla bağlarımızı güçlendiren şeyler yapmaktır.

You may also like...

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish