MUTLU İLİŞKİLER

MUTLU İLİŞKİLER

Gottman Laboratuvarı’ndaki araştırma ekibi, otuz yıldan fazla bir süreyi evlilik ustalarını (mutlu, sarsılmaz çiftler), boşanmaya doğru giden mutsuz çiftlerden ayıran örüntüleri belirlemeye adamışlardır. Evlilikle ilgili araştırmaların büyük bir kısmı anketler ve kendini anlatma (değerlendirme) teknikleri gibi araştırma yöntemlerine dayandırılmış olsa da araştırmalar aynı zamanda ayrıntılı, derinlemesine gözlemleri de içermektedir. Araştırmaları evlilik çatışmasına odaklanmıştır. Bizler de ilişkideki çatışmaların hem mutlu hem de mutsuz ilişkiler için önemli ve gerekli bir parçası olduğuna inanmaktayız. Bir evliliğin başarısı ya da başarısızlığı, o evlilikte çatışma olup olmadığına değil, çatışma ortaya çıktığında bu durumun nasıl ele alındığına bağlıdır.

İlişkinin ilk aşamalarında insanların yaşadığı en büyük dönüşüm “ben” den “biz” e geçiş dönüşümü yani “takım olabilmek”tir. Diyalog kurmak, çiftlerin normal olarak yaşadıkları çatışmaları yara almaksızın yaşamalarını sağlamaktadır. Mutlu çiftlerin dahi yaşadığı çatışmaların %69’u zaten hiç çözümlenmemektir. Bu nedenle diyalogun önemi azımsanamayacak kadar büyüktür. Bu çatışmalarla ilgili diyalog kurabilmeleri önemlidir. Mutlu çiftler mutsuz çiftlere göre bunu daha iyi başarmaktadırlar.

İlişkilerde çatışmaların yaşanması kaçınılmazdır ve aslında insanların birbirlerini tanımaları ve yakınlaşmaları sürecinin de bir parçasıdır. Araştırmalar mutlu çiftlerin çatışmaları çözmede değil, diyalog kurma konusunda başarılı olduğunu söylemektedir. Çiftlerin birbirlerini ve özellikle iç dünyalarını tanımaları çok önemlidir. Pek çok çiftin yaptığı yanlış, karşısındaki kişiyi sevmesi, ona çok değer vermesine rağmen, bunu ifade etmiyor olmasıdır. İlişkiyi koruyan güçlü yanlardan biri olumlu hislerin ifade edilmesi, sözcüklerin ağızlarından çıkmasına izin vermeleridir. Hemen herkes diğerleri ile iletişim kurarken hatalar yapar. İyi biliyoruz ki her ilişkide pişmanlıklar vardır. Temel bir iletişim hatası denebilecek şeylerden biri partnerlerin birbirlerini aşağılamasıdır. Mutlu çiftlerin “aşağılama”dan uzak durduğunu biliyoruz. Elbette mutlu çiftler de iletişim sırasında pek çok hata yapıyor. Ancak mutlu çiftler yapılan hataları iyi telafi ediyor, tamiri iyi yapıyorlar. Yaptıkları olumsuz davranışın sonucunu etkin biçimde tamir ediyor ve ilişkinin uçuruma gitmesini önleyebiliyorlar. Geçmiş duygusal yaraları etkin biçimde sarıyorlar. Bunu sağlayan temel faktörlerden birinin aralarındaki ilişkinin, yakınlığın ve arkadaşlığın kalitesi olduğunu biliyoruz. Mutlu bir ilişki için, çift arasında işe yarayan, kaliteli bir arkadaşlık, yakınlık söz konusu olmalı. İlişkide halihazırda yeterli bir olumluluk olduğunda, işler yolunda gitmediğinde dahi, onarma girişimleri diğer partner tarafından kabul ediliyor ve iyileştirmek de daha kolay oluyor. Pek çok kişi iyi iletişim kurmuyor ama onarma girişimleri başarılı oluyor.

Çift terapisi Gottmann , ilişkilerin gerçekten mutlu bir şekilde yürümesi için 3 alana odaklanmamız gerektiğini söylüyor:

  1. Arkadaşlık ve Yakınlık
  2. Tartışmaları yapıcı bir biçimde yapmak. Tartışma her ilişkide kaçınılmaz bir durumdur fakat yapıcı ve birbirinize yakın olabilirsiniz.
  3. Birlikte bir “ortak anlam” ve “amaç” geliştirebilmek. Birbirinin yaşam hayallerine inanmak ve onlarla gurur duymaktır. Birbirini tanımak, saygı duymak, sevgi ve şefkat göstermek, hayranlık duymak ve bunu ifade edebilmektir.

İlişkilerde mutluluk oldukça önemlidir. Eşinize değer verdiğinizi, sizin için ne kadar önemli olduğunu fark edin ve bunu ona gösterin. Bu kişiyle birlikte olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu kendinize hatırlatın.

Kaynaklar

Güçlü İlişkiler: Gottman Röportajı

Mutlu ve Mutsuz Evliliklerde Çiftlerin Etkileşimleri

Derleyen; Psk. Yeliz Yalvaç

You may also like...

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish