Küçük Sosyal Etkileşimler İyi Oluş’u Nasıl Arttırabilir?

Yapılan sosyal psikolojik araştırmalar, hayatımızdaki insanlarla ne kadar bağlantı kurduğumuzu, ne kadar mutlu olduğumuzu gösterme eğilimindedir.

Ama her zaman varsaydığımız şey bu mu? Sizi daha az mutlu edeceğini düşündüğünüz için diğer insanlarla bağlantı kurmayı engelleyebileceğiniz zamanlar var mı? Çalışmak için trene bindiğinizi hayal edin ve yanınıza bir yabancı oturuyor. Eğer kendi kendinize çalışmaya, okumaya ya da oyun oynamaya karar verirseniz ya da bu yabancıyla bir konuşma yapmaya karar verirseniz daha mutlu ve daha keyifli bir yolculuk yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?

Çoğu insan, sadece kendilerine odaklanıp kendi işlerini yaparlarsa, gidip gelmelerinin daha sorunsuz olacağını düşünür. Bir sohbeti başlatmanın sadece zaman kaybına neden olacağını düşünmeye meyilliyiz ve bir yabancıyla küçük bir konuşma yapmak için değerli zamanımızı bıraktığımız için sinirlenebiliriz. Aslında, araştırmacılar insanları büyük bir tren istasyonunda seçtikleri zaman buldukları şey buydu: iş için seyahat eden bireyler, bir yabancıyla konuşmanın yolculuğu kendilerine saklamaktan daha az zevkli hale getireceğini düşünüyorlardı.

Herkese hedeflerine ulaştıklarında tamamlamaları için kısa bir anket içeren bir zarf verildi. Ankette, kişilerin kendilerini nasıl hissettikleri ve sürüşlerinin ne kadar keyifli olduğu hakkında sorular vardı. Yolcular anketi doldurdu ve araştırmacılara geri gönderdi.

Yabancılarla bağlantı kurmak gerçekten işe yarıyor mu? Peki, özellikle bu insan grubundan ne yapmaları istendiğine bakalım. İşte tam talimatlar:

‘’Lütfen bugün trende yeni bir kişiyle sohbet edin. Bağlantı kurmayı deneyin. Kendisiyle ilgili ilginç bir şey bulun ve onlara kendiniz hakkında bir şey söyleyin. Konuşma ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. Amacınız, bu sabah topluluğunuzun komşusunu tanımaya çalışmak olacaktır.’’

İnsanların beklediğinin aksine, iş için seyahat eden yolcuların, trende bir yabancı ile bağlantı kurmaları istendiğinde, kendilerine zaman ayırmalarına kıyasla çok daha olumlu deneyimler yaşadıkları gözlemlenmiştir. Sadece hoş bir işe gidip gelme gibi hissetmekle kalmayıp, aynı zamanda ve daha önemlisi daha az üretken olduklarını hissetmek yerine, kendilerini çok daha iyi hissetmişlerdir.

You may also like...

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish