Etkili İletişim

İletişim kişiler arasında olabildiği gibi, kişi ile grup veya grup ile grup arasında da olabilmektedir. Birçok bilim insanı etkili iletişim kurmanın önemini vurgulamış ve bu alanda birçok çalışma yapmıştır. Yapılan denemeler sonucu ortaya birtakım etkili iletişim yöntemleri bulunmuştur.Bunlar, duruma ve kişiye göre farklılık gösterir ve doğru yerde, doğru kişiye uygulandığında mükemmel sonuçlar verebilir.

Etkili iletişimi, hem sözel hem de beden dili ile yönelttiğimiz anlamların; kaynağın ve alıcının beklenen hedeflerini karşılayabilmesi olarak açıklayabiliriz. Doğru bir iletişim doğru bir sürecin eseri olabilir. Mesajı gönderen kişinin yani kaynağın sahip olduğu sözel ve bedensel beceriler, alıcının beklentileri ve hazır bulunuşluğuyla birlikte, doğru noktalarda buluşabilmesi olarak da tanımlayabiliriz.

Etkili İletişim Yolları Nelerdir?

Etkili iletişim hakkında bilgi sahibi olmak, iletişimin etkili olarak sürdürülebilmesi için büyük önem taşıyor. Kendimizi ifade etmenin en kolay ve en hızlı aracı olan konuşma, iletişim sürecinin büyük bir paydaşı. Ancak etkili iletişim nedir sorusu içinde cevap aradığımız bilgi de tam olarak bu noktada devreye giriyor. Etkili bir iletişim için hangi yolu ya da yolları izlemeliyiz?

Doğru iletişim kurma: kendini ifade etmenin en kolay ve doğru yöntemi doğruları konuşmak ve karşındakine dürüst davranmaktır. En doğru ve etkili iletişim tekniğidir ve asla modası geçmez.

Doğru Dil Kullanma: Ben dili- sen dili kavramlarını doğru yerde doğru zamanda kullanabilmek büyük onem taşır.

Konum Değiştirme: Aynı yoldan gidenler aynı yere varırlar. Sonucu değiştirmek için bazen uygulamayı ve davranış şekillerini değiştirmek gerekir. Eğer konuştuğumuz halde problemi çözemiyorsak bazen konuyu değiştirmek ve başka konuya yönelmek en iyi yoldur. Çünkü bazen konuştukça durum daha kötüye gidebilir.

İnsanları değil problemleri karşımıza alma: İletişime geçerken ve özellikle de sorunları çözerken insanları karşımıza almak çoğu zaman sorunların çözümünü zorlaştırır, hatta çözümsüzlüğe iter. Boyle zamanlarda insanlar yerine sorunlar hedeflenirse sorunların çözümü çok daha kolay olacak ve iletişime geçmek daha keyifli hale gelecektir.

İletişim esnasında başka şeylerle ilgilenmemek: İletişim esnasında başka bir işle ilgilenmek dikkatimizi dağıtır ve odaklanmamız gereken noktaları gözden kaçırmamıza neden olabilir.

Çatışmacı tutumlardan uzaklaşma: İnsanların iletişimini kolaylaştıran gerginlikler değil, esnekliklerdir. Karşımızdakine sarf edeceğimiz küçücük, anlayış dolu birkaç kelime bazen çözülmez zannettiğimiz sorunları anında çözüverir.

Güvenli ve tutarlı duruş sergileme: Tutum ve davranış her şeydir. Karşımızdaki bizim duymak istediklerimizi söylesin istiyorsak karşımızdakinin bizim tutarlı olduğumuzu ve güvenilir olduğumuzu bilmesi önemlidir.

Klinik Psikolog

Merve Cansu Çavuş

You may also like...

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish