Daha İyi Hissetmek için Pozitif Psikoloji

Yaşama mutluluk ve anlam katan pozitif psikoloji giderek büyük bilimsel bir akım olmaya başladı ve psikolojinin diğer alt disiplinleriyle karşılaştırılabilecek bir hale geldi. Anı yaşayarak ve farkındalık çalışması yaptığımızda – düşüncelerimizi, duygularımızı ve hislerimizi kontrol etme – mutlu oluruz ve bu durum, bedenimiz, beynimiz ve ilişkilerimiz açısından önemlidir.

Mutlulukla ilgili yapılan çalışmalar, kitaplar konuyla ilgili yepyeni ufuklar açıyor.  Özellikle son yıllarda öncelikli olarak pozitif psikoloji olmak üzere sosyoloji, nörobilim, genetik ve ekonomi alanlarında sayısız çalışma yapılıyor. Alanda uzman birçok kişi mutluluğumuzu ölçme, şifresini bulma ve nitelendirme üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Pozitif psikoloji alanının önemli isimlerimden Seligman’a göre hayatı yaşamaya değer kılan şey endişe, stres ve olumsuzluklardan kurtulmaya çalışmak değil, uzun zamanda gerçek mutluluğa ulaşmanın yolu, hayatınızın size zevk vermenin ötesinde bir anlamı olduğunu ve dolu dolu yaşadığınızı hissetmekten geçiyor. Bunu yapmak aslında zor değil. İşte pozitif psikoloji araştırmalarının desteklediği kolayca uygulayabileceğiniz 4 öneri:

Güçlü yanlarınızı bulun

Kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanı düşünün ve o dönemde yaşadıklarınızı yazın. Yazdıklarınızı bir hafta boyunca her gün okuyun ve kendinize şu soruyu sorun: bu dönemde neyi iyi yaptım? Bana ne iyi geldi? Ortaya koyduğum en güçlü yanlarım nelerdi? Yardımseverlik mi? Yaratıcılık mı? Dürüstlük mü? İletişim kurmak mı? Güçlü yönleriniz neyse, hayatınızı bunları kullanmak üzere tekrar şekillendirin.

Her gece şükrettiğiniz 3 şeyin listesini yapın

Her gece 5 dakika ayırın ve o gün iyi giden 3 şeyi yazın. Yanına neden iyi gittiğini açıklayan kısacık bir not düşün. Dikkatinizi kötü giden, sizi mutsuz eden şeylere vermek depresyon riskini arttırırken, tam tersine, olumlu gelişmelere odaklanmak ise mutluluk seviyenizi arttırıyor.

İçten bir teşekkür notu yazın

Yaşamınıza olumlu katkısı olmuş ama teşekkür etmediğiniz birini düşünün. Sizin için yaptıklarının hayatınızı nasıl iyileştirdiğini anlatan bir teşekkür notu yazın.

Tepkilerinizde yapıcı olun

Evlilik ve yakın ilişkileri araştıran Sosyal Psikolog Shelly Gable’ın: sizin için önemli biri, kendisi ile ilgili iyi bir haber paylaştığında ‘’aktif yapıcı tepki’’ verin diyor. Shelly Gable, aktif yapıcı tepkilerin sevgi, bağlılık hisleri ve ilişkileri güçlendirdiğini belirtiyor.

Klinik Psikolog

Merve Cansu Çavuş

 

 

 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish